Słowa kluczowe: drewno, elewacja, farba kryjąca, impregnat, lakier, lakierobejca,

DrukujInne


ODNAWIAMY DREWNIANE ELEWACJE

Typowe elewacje w domach drewnianych i szkieletowych wykonywane są z oblicówki drewnianej - profilowanych desek łączonych na pióro i wpust. Ich renowacja polega na odświeżeniu powłoki dekoracyjnej, po uprzednim naprawieniu uszkodzeń mechanicznych.

 


Naprawa uszkodzeń mechanicznych może polegać na:
. zaszpachlowaniu ubytków,
. wymianie zniszczonych fragmentów,
. poprawieniu mocowania poprzez dobicie gwoździ
. i ewentualnym uszczelnieniu połączeń z ramami okiennymi, drzwiowymi.

 


Drewniane elewacje mogły być pokrywane lakierobejcą lub farbami kryjącymi. Od jakości tych materiałów i stanu powierzchni zależeć będzie czy wystarczy jedynie umycie powierzchni przed nałożeniem nowej powłoki czy też trzeba usunąć łuszczącą się warstwę lakierniczą.



Uwaga!
Odpadająca lakierobejca, lakier, czy farba świadczą o tym, że użyto niewłaściwego materiału malarskiego o niskiej paroprzepuszczalności. W takich przypadkach trzeba usunąć również trzymające się jeszcze fragmenty farby, aby umożliwić "oddychanie" drewna na całej powierzchni.

 

Usuwanie starej powłoki lakierniczej z całej powierzchni elewacji jest bardzo pracochłonne i może być przeprowadzone przez szlifowanie lub z użyciem preparatów chemicznych zmiękczających powłokę. Przy złym stanie drewnianej oblicówki (deski popękane, z licznymi ubytkami, zagrzybione) warto rozważyć usunięcie starego pokrycia i zastąpienia go nową elewacją.

 

Przygotowaną do malowania, drewnianą elewację warto przetrzeć papierem ściernym, co wygładzi powierzchnie i usunie zwietrzałą warstewkę starej powłoki. Można to z powodzeniem zrobić przy użyciu szlifierki oscylacyjnej, z nałożonym papierem ściernym o granulacji 100 - 120.

 

Do malowania nadają się jedynie lakiery i lakierobejce przeznaczone do zastosowania na zewnątrz oraz farby elewacyjne, np. pliolitowe o wysokiej paroprzepuszczalności.

 


Pamiętajmy, że:

. Użycie zwykłych farb, np. olejnych, ftalowych czy lakierów tworzących szczelną, mało elastyczną powłokę, doprowadzi w krótkim czasie do pojawienia się odprysków.
Uniemożliwiają one przenikanie pary wodnej - drewno ma własności higroskopijne i chłonie wilgoć z otoczenia, a w wyższych temperaturach pozbywa się wody przez odparowanie.
. Gruba powłoka lakierobejcy czy lakieru nie chroni lepiej drewna, a jedynie zmniejsza paroprzepuszczalność i sprzyja pękaniu pokrycia pod wpływem zmian temperatury. Nie warto więc bez potrzeby wielokrotnie odnawiać elewacji
. Nie ma sensu nakładanie na polakierowane deski preparatów impregnacyjnych, gdyż istniejąca powłoka uniemożliwia wnikanie ich w głąb drewna.
Impregnaty można stosować jedynie na surowe drewno np. w miejscach gdzie wykonywaliśmy naprawy.

 


Powłoki renowacyjne można nakładać pędzlem lub natryskiem, zależnie od zaleceń producenta i z reguły wystarczy jednokrotne malowanie, gdy jedynie odświeżamy drewno. W miejscach, gdzie wymieniliśmy fragmenty elewacji, surowe deski najpierw pokrywamy impregnatem barwiącym, a następnie nakładamy dwie warstwy lakieru, lakierobejcy lub farby kryjącej.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj