Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Finanse  >  Kredyty i pożyczki  >  KREDYT KONSOLIDACYJNY

Słowa kluczowe: dom, hipoteka, kredyt konsolidacyjny, mieszkanie, raty kredytu,

DrukujKredyty i pożyczki


KREDYT KONSOLIDACYJNY

Kredyt konsolidacyjny jest produktem pomagającym spłacić dotychczasowe zadłużenie. Został przygotowany głównie z myślą o osobach posiadających już kilka kredytów lub pożyczek. Polega na tym, że zamiast wielu kredytów spłacasz tylko jeden, który jest korzystniej oprocentowany. Jest to możliwe dzięki skonsolidowaniu wszystkich długów i spłacaniu jednej raty w jednym banku zamiast kilku rat w różnych bankach. Banki mogą go udzielać w złotówkach, dolarach, euro lub frankach szwajcarskich.

Dlaczego warto?

Ponieważ w praktyce najczęściej okazuje się, że płacona jedna miesięczna rata jest niższa niż suma rat wszystkich wspomnianych kredytów i pożyczek. Tak więc im większe jest zadłużenie kredytobiorcy, tym bardziej kredyt konsolidacyjny będzie dla niego opłacalny.
Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż kredytem konsolidacyjnym można spłacać wszystkie swoje zobowiązania: kredyt mieszkaniowy, samochodowy, konsumpcyjny, a także spłatę debetu na koncie osobistym lub zadłużenie karty kredytowej, również pożyczkę od znajomych.
Zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu konsolidacyjnego najczęściej jest hipoteka domu lub mieszkania (własnego lub osoby trzeciej). Banki proponują również inne zabezpieczenia (np. ubezpieczenia kredytów), ale tylko jako zabezpieczenie dodatkowe. Bank może zastrzec, że wysokość kredytu nie może przekroczyć określonej części wartości zabezpieczenia (mieszkania, domu) zależnie od sytuacji. Kredyt konsolidacyjny często rozkładany jest na wiele lat (20-30 lat). Decydując się na kredyt warto więc dokładnie przyjrzeć się ofertom banków.
Procedura wnioskowania i przyznawania takiego kredytu jest identyczna jak ta obowiązująca przy kredytach hipotecznych. Bank sprawdza dochody oraz zdolność kredytową klienta, a bankowy rzeczoznawca dokonuje wyceny zabezpieczenia. Banki często też wymagają wkładu własnego, co jest istotne dla wszystkich tych, którzy spłacają kredyty konsumpcyjne. W przypadku spłaty zobowiązań wkładem własnym jest różnica między kredytem, jaki pozostał do spłacenia, a wartością np. mieszkania, które jest zabezpieczeniem kredytu.
Należy pamiętać, by zaciągając kredyt konsolidacyjny uwzględnić koszty wcześniejszej spłaty kredytów posiadanych, koszt wynikający z różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty, w jakiej zaciągamy kredyt, prowizje i inne koszty nowego banku, w tym także koszty sądowe.
Decydując się na kredyt konsolidacyjny należy także zrobić porównania w stosunku do posiadanych marż (część oprocentowania). Na marży można zyskać spore kwoty, wykorzystując różnice, które mogą być znaczne - kredyt konsolidacyjny w PLN zwykle jest oprocentowany ok. 6,0%, a zadłużenia jakim są np. debety w ROR czy karty kredytowe często około 15%. Dlatego też marże kredytów konsolidacyjnych są wyższe o ok. 1,2-2 punktów procentowych od normalnego kredytu mieszkaniowego. Jednak część kredytu konsolidacyjnego przeznaczonego na spłatę kredytu hipotecznego będzie oprocentowana jak normalny kredyt.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj