Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Wykonanie izolacji  >  IZOLACJA PIWNICY

Słowa kluczowe: drenaż, izolacja, piwnica, uszczelnienie, wykonanie izolacji,

DrukujWykonanie izolacji


IZOLACJA PIWNICY

 

Wilgoć to zjawisko często spotykane w piwnicach. Walka z nią może być bardzo trudna i kosztowna. Dlatego też warto już przy budowie domu pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy.

 

Zanim zdecydujemy się na dom z piwnicą
Decydując się na budowę domu podpiwniczonego, musimy przede wszystkim zbadać, jakie warunki wodno-gruntowe występują na naszej działce. Stały wysoki poziom wód gruntowych powyżej ław fundamentowych w praktyce uniemożliwia racjonalne - ze względu na koszty - wybudowanie piwnicy.

 

Odprowadzanie wody
Nawet w korzystnych warunkach gruntowych, musimy zadbać o skuteczną ochronę ścian i podłogi piwnicy przed zawilgoceniem. Na gruntach o niskiej przepuszczalności wody konieczne będzie również ułożenie drenażu opaskowego, który umożliwi odprowadzenie wody okresowo przenikającej z powierzchni. Tu jednak pojawia się podstawowy problem związany ze sposobem pozbycia się wody zbieranej przez drenaż - nie zawsze bowiem istnieje możliwość zapewnienia jej odpływu do naturalnych cieków (rzeki, jeziora), rowu melioracyjnego czy kanalizacji deszczowej. Pozostaje wtedy jedynie wykonanie studni chłonnej, choć nie w każdych warunkach gruntowych będzie to możliwe.

 

Jak wykonuje się izolacje?
Izolacje piwnicy wykonywane są jako szczelne i ciągłe przepony z materiałów wodoszczelnych, umieszczone pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej oraz na zewnętrznej stronie ścian piwnicy. Jako materiały hydroizolacyjne wykorzystuje się papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, folie PCW oraz lepiki i emulsje na bazie asfaltu, służące do gruntowania podłoża i klejenia powłok.

 

Izolację poziomą wykonujemy w pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych (np. dwie warstwy papy sklejonej lepikiem), przy czym powinna ona wystawać po obu stronach na 20 - 30 cm, co umożliwi połączenie z izolacją ścian i podłogi.
Uwaga! Z izolacją podpodłogową należy wstrzymać się do zakończenia wznoszenia konstrukcji domu, gdyż osiadanie fundamentów mogłoby spowodować przerwanie ułożonej wcześniej powłoki. Izolacje tą kładzie się na wyrównanym podłożu betonowym z jednej lub dwóch warstw papy termozgrzewalnej i dociska 4 - 5 cm podkładem betonowym. Pod warstwą dociskową można umieścić izolację cieplną podłogi.

 

Izolację pionową ścian piwnicy stanowi powłoka z papy termozgrzewalnej, ułożona na zagruntowanym emulsją asfaltową podłożu. Należy zwrócić uwagę na ukształtowanie styku ściany z ławą fundamentową w formie zaokrąglenia chroniące przed uszkodzeniem powłoki izolacyjnej w tym miejscu. Na izolacji papowej kładziemy folię tłoczoną (tzw. kubełkową), która stanowi dodatkową warstwę hydroizolacyjno-ochronną oraz umożliwia szybkie odprowadzenie wody do drenażu.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj