Słowa kluczowe: bambus, materiał budowlany, ogród, osłony, podpory, rośliny,

DrukujUrządzanie ogrodu


BAMBUS - NATURALNY MATERIAŁ BUDOWLANY

 

Bambus już od dawna służy jako bardzo użyteczny i trwały materiał. Jest oryginalny i świetnie służy jako tworzywo do wykonywania różnorodnych mebli, urządzeń i konstrukcji ogrodowych.

 

 

Budowa bambusa

Popularność bambusa ma związek z tym, że jest to roślina twarda, lekka i trudno ją złamać. Jest odporny na różnorodne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj ma kolor słomkowy lub lekko zielony. Z czasem staje się bardziej matowy.

 

 

Dostępność

Z dostępnością bambusów w Polsce nie ma większego problemu. Można je dostać w różnej wielkości i grubości. Można kupić także gotowe maty, kraty oraz podpory dla roślin.

 

 

Zastosowanie

Tak naprawdę z bambusa można zrobić bardzo dużo. Jest podatny na klejenie , można go wiązać i ciąć. Oto kilka pomysłów na jego wykorzystanie w ogrodzie.

 

1. Podpory dla roślin:
Mogą wyglądać zupełnie normalnie, jak tyczki, ale można również zrobić z nich kraty, drabinki lub płotki.


2. Osłony:
Z bambusa można zrobić wszelkiego rodzaju maty, parawany, a nawet zadaszenia. Mogą chronić przed wiatrem i słońcem. Oprócz tego bambus może osłaniać znacznie więcej, ponieważ stosuje się go także jako osłony do różnych pojemników. Bambus ma dobre właściwości izolacyjne i chroni przed nagrzewaniem


3. Furtki, bramy i płotki:
Jeśli bambus jest grubszy, możemy go zastosować również do większych konstrukcji. Średnica jednego słupka bambusowego powinna wynosić min. 5 cm. Najczęściej łączy się je sznurkiem (najlepiej nasączonym wcześniej lakierem, aby był trwalszy).


4. Rynny i pojemniki:
Najprościej je zrobić poprzez rozcięcie słupka bambusowego wzdłuż. Uzyskamy wtedy ozdobną doniczkę do ogrodu. Z kolei kiedy chcemy zrobić ozdobny pojemnik, wystarczy wyciąć w rynnie drobne otwory.
Bardzo korzystnie wyglądają rynny do transportowania wody. Aby zbudować taką konstrukcję trzeba najpierw pousuwać przegrody w międzywęźlach bambusa. Następnie układamy rynny tak aby do siebie pasowały i ustawiamy je na podporach. Najlepiej jeśli skierujemy strumień wody w stronę roślin. Rynna powinna mieć spadek w jedną stronę (najkorzystniej: 1 cm na 1 metr), aby woda płynęła sprawnie w odpowiednim kierunku.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj